Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie

Kynologická organizace v Mostku byla založena 25.4.1989.

 Zakládajícími členy byli pan Andrej Galajda a pan Miroslav Rejmont. Oba jezdili na cvičiště do Hostinného. V té době také dojíždělo mnoho místních občanů – manželé Guwakovi, p. Dobrovolná, p. Dobřenská, p. Víšek, p. Justová, ale i někteří přespolní – Stanislav Rydval, Milan Dušek do Dvora Králové nad Labem. Tak se zrodil nápad založit kynologickou organizaci v Mostku.

Největším problémem bylo získat vhodný pozemek. Tehdejší MNV nám nabídl několik pozemků. Po dlouhých jednáních jsme začali budovat cvičiště na louce u viaduktu. Kynologie v té době spadala pod SVAZARM, proto jsme se zaregistrovali jako svazarmovci pod Základní organizací služební kynologie Mostek. Podařilo se nám sehnat ze závodu TIBA nepoužívanou šatnu pro zedníky. Za pomoci p. Ladislava Rejmonta jsme ji usadili na pozemku cvičiště a používali jsme ji jako klubovnu.

První výbor byl v tomto složení:

předseda             -        Andrej Galajda

místopředseda     -        Miroslav Rejmont

jednatel               -        Soňa Dobrovolná

pokladník           -        Dana Dobřenská

hospodář             -        Oldřich Víšek

členové: Martin Galajda, Roman Rejmont, Helena Čelišová, Vlastimil Rejl, Aleš Robek, Svatopluk Robek, Radek Bareš, Michal Čedík, Helena Justová, Šárka Justová, Milan Dušek, Stanislav Rydval a Richard Albrecht. Celkem 18 členů.   

Kromě výcviku, zkoušek a výstav jsme v té době také sušili a prodávali seno do JZD v Horní Brusnici a ZOO ve Dvoře Králové nad. Labem.

V době navracení pozemků bývalým vlastníkům jsme však cvičiště museli opustit a začal znovu kolotoč se sháněním nového místa. Jediný volný pozemek, který patřil obecnímu úřadu, byl na Zadním Mostku. Tento pozemek od obce odkoupil p. Miroslav Rejmont. Po získání všech potřebných povolení začalo velké přesunování, o které se opět postaral  p. Ladislav Rejmont. Při stěnování panelů a kotců nám pomohl p. Mikulka s jeřábem půjčeného od p. Albrechta. Po usazení klubovny jsme se pustili do oplocení pozemku. Následovaly další úpravy – výsadba stromků, výstavba suchého WC, zavedení elektřiny, vody apod.

Na cvičišti ZKO Mostek se vystřídalo mnoho lidí. Někteří docházeli jen krátce, jiní jsou členy stále nebo docházku obnovili po několika letech. V současné době má naše organizace 10 stálých členů a 6 nečlenů. Při výcviku se zaměřujeme hlavně na základní poslušnost, přípravu na zkoušky, výstavy, bonitace, zkoušíme agility apod. Naši členové se zúčastňují výstav, soutěží i zkoušek a dosahují dobrých výsledků.